Bun venit in Comuna Ucea - Brasov

Ziua Eroilor Neamului Românesc

10 iunie 2021

Dragi locuitori ai Comunei Ucea,

                    Astăzi este o zi mare, plină de încărcătură emoţională şi spirituală, sărbătorim – Înălţarea de-a dreapta Tatălui a Domnului Iisus Hristos si totodata, în mod tradițional sărbătorim ziua Eroilor Neamului românesc.  Avem datoria morală, noi cei de astăzi, români de pretutindeni, în ziua Înălţării Domnului Iisus Hristos, să-i comemorăm, cu profundă recunoştinţă, pe toţi cei care s-au jertfit de-a lungul istoriei pentru ca noi să trăim astăzi într-o ţară independentă şi suverană, în care ne putem bucura de libertate. Jertfa ostaşilor neamului nostru a fost înfăptuită pentru și prin religie, pentru ca noi, urmasii lor să putem merge la biserică, să ne putem ruga liber lui Dumnezeu, căci, cea mai de preț bogăție a neamului nostru este credința creștină. Nu întâmplător românii își comemorează înaintașii jertfiți în mod eroic în aceeași zi cu prăznuirea zilei în care Domnul nostru Isus Hristos s-a înălţat la ceruri. 

          Asemenea jertfei de Sine a Fiului Domnului, asumată în numele întregii umanități si eroii neamului nostru, au pus mai presus de propria ființă datoria față de Țară. Acest fapt a contribuit decisiv la păstrarea  valorilor naţionale, a limbii romane, la obținerea și păstrarea independenței de stat, la libertatea poporului nostru.

                 Pentru toate acestea doresc să îmi exprim preţuirea şi recunoştinţa față de bravii eroi ai neamului românesc şi in special eroilor din comunitatea noastra căzuţi la datorie, păstrând pentru totdeauna în memorie exemplul lor de dăruire!

  Să ne cinstim istoria şi eroii, dar să trăim prezentul și viitorul cu responsabilitate!

 

   Astăzi în această zi simbolică pentru creştinătate, o sărbătoare cu semnificaţie deosebită pentru Ortodoxia Română, daţi-mi voie să închei cu salutul creştinesc: Hristos S-a Înălţat!

 

Last modified: 2 iulie 2021

Comments are closed.

Acest site foloseşte cookies. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close